
Законът за държавния бюджет на Република България за 2024 г. включва прогнозни капиталови разходи в размер на 5 000 000 лева за инвестиция в общински проект „Включване на води от воден обект Шокъров канал във воден обект Черно море, гр. Варна“.
Шокъровият канал е част от системата за отводняване на североизточните територии на града. В него се вливат дъждовните води от няколко варненски жилищни квартала.
Каналът се зауства директно в зоната за къпане, на пясъчната ивица при „Офицерски“ плаж.
Според официален мониторинг от РЗИ Варна, водните маси от паднали дъждове, преминавайки през територията на града, носят наноси, отпадъци, нефтопродукти и неразтворени вещества.
Налице са и докладвани случаи на включвания на битово-фекални води към Шокъровия канал.
През август 2023-та, РИОСВ Варна и Басейнова дирекция „Черноморски регион“ установяват, че при ремонт на ул. „Васил Друмев“ е допуснато преливане на непречистени отпадъчни битови води в дъждовния колектор, който се зауства в Шокъров канал.
Още 6 години преди това, през 2017-та, тогавашният областен управител Стоян Пасев споделя пред Darik News, че фекална тръба от бул. „Сливница“ при Младежки дом се включва в Шокъровия канал.
Общият прогнозен бюджет за 2024-та година за инвестиционния проект за дълбоководното заустване на Шокъровия канал в Черно море, заедно с разходите на Община Варна, е 12 120 000 лв. Официална информация за начална дата на изпълнението на проекта все още не е публикувана.
Гражданска Инициатива за
Чистота на Морската Вода във Варна:
Шокъров канал
Макар Шокъровият канал да е предназначен за събиране на дъждовни води, нерегламентираното включване на битово-отпадни води в него се е доказало като значим фактор за замърсяването на морската вода във Варна. Сигналите за нередности най-често са подадени от граждани, установили признаци на замърсяване като лоша миризма или оцветяване на водата в Шокърското дере.
По последни данни от РЗИ Варна, „предприети са действия за превключване на заустените битово-фекални отпадъчни води от дъждовната в битовата канализационна система на гр.Варна“.
В същия анализ, обаче, РЗИ Варна констатират:
„Основна причина за замърсяване на зоната са вероятни нерегламентирани включвания на отпадни води в Шокърски канал, и поради голямата му дължина и различни отклонения са много трудни за идентифициране. Изпускането на такива води е залпово, обикновено след почивни дни и се констатира от непосредствения мониторинг.“
Регионална Здравна Инспекция, гр. Варна
Профилът на замърсителя поставя неизяснен въпрос.
- Шокърското дере не е регистрирано като самостоятелен воден обект и неговият химичен и екологичен статус не подлежи на постоянен мониторинг.
- Нерегламентирани включвания на битови отпадни води са налице, но трудни за предварително идентифициране поради големината и дължината на канала.
- Мониторинг за химичен и екологичен статус на водата в отводнителния канал се извършва само след подаване на сигнал за установено замърсяване.
- Инвестиционният проект на стойност 12 120 000 лв, с 5 000 000 лв финансиране от държавния бюджет, предвижда дълбоководно заустване на Шокъровия канал във водите на Черно море. Не е известно каква част от бюджета ще се инвестира в предотвратяването на замърсяване на морската вода с фекални води чрез включването на заустените битово-фекални отпадъчни води от дъждовната към битовата канализационна система на гр.Варна.
Може ли Община Варна да гарантира, че са преустановени всички зауствания на битово-фекални води към Шокъровия канал преди началото на инвестиционния проект? Чрез какви инвестиции през 2024 г. общината ще осигури предотвратяването на бъдещи замърсявания на водата в дере „Шокъров канал“?
Varnamoreto.com
Благодаря за изчерпателната информация.
Най-после някой ясно да опише проблемите и „предприетите“ възможни решения ясно
Ами да, отдавна варненци не стъпват на офицерския плаж за да плуват, а навремето беше емблематично място на градския плаж. Ще е чудо ако се прочисти морската ивица на градския плаж и да не се налага да ходим 15-20 км извън града за да се насладим на чиста морска вода.